DataTables`ta stateSave

DataTables'ta stateSave özelliği, tablonun durumunu (sıralama, filtreleme, sayfalama, vb.) kullanıcının tarayıcısında depolayarak sayfayı yeniden yüklediğinde aynı durumu geri getirmesini sağlar. Durumu depolamak ve geri yüklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 

  • DataTables eklentisini projenize ekleyin. Bunun için DataTables'in kaynak kodunu indirebilir veya CDN kullanabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki kodu <head> bölümünde kullanabilirsiniz:

 

<link rel="stylesheet" type="text/css" href="https://cdn.datatables.net/v/bs4/jszip-2.5.0/dt-1.11.2/datatables.min.css"/>
<script type="text/javascript" src="https://cdn.datatables.net/v/bs4/jszip-2.5.0/dt-1.11.2/datatables.min.js"></script>

 

  • DataTables'in başlatma kodunu yazın ve stateSave özelliğini etkinleştirin. Aşağıdaki gibi bir JavaScript kodu kullanabilirsiniz:
$(document).ready(function() {
    $('#myTable').DataTable({
        stateSave: true
    });
});

 

Yukarıdaki kodda #myTable, tablonun HTML'deki kimliğidir. Siz kendi tablo kimliğinizi kullanmalısınız. stateSave özelliğini true olarak ayarlamak, durumun depolanmasını etkinleştirir.

Bu adımları uyguladıktan sonra, DataTables tablosu kullanıcının tercih ettiği sıralama, filtreleme, sayfalama vb. durumları tarayıcısında depolayacak ve sayfa yeniden yüklendiğinde aynı durumu geri yükleyecektir.